Kameliowy zawrót głowy. Olej kameliowy i inne upiększające olejki do włosów
W przeszło 80% składa się z kwasu oleinowego należącego do grupy omega-9. Tego rodzaju kwasy są niezbędne przede wszystkim naszym włosom, ale również skórze. Doskonale wiedzą o tym Azjatki, które od wielu wieków stosują olej kameliowy w pielęgnacji. Chcesz go lepiej poznać? Sprawdź – jak działa, gdzie go znajdziesz i czy jest niezastąpiony.
Olej kameliowy to naturalny produkt pielęgnacyjny, który wytłacza się z nasion krzewu kameliowego. Ta wiecznie zielona roślina rośnie m.in. w Chinach oraz Japonii. Występuje w kilku różnych odmianach, dlatego na rynku dostępne są różne olejki kameliowe. Wytłaczany z jednej z odmian bywa określany jako olej herbaciany. Najpopularniejszy jest jednak tradycyjny olej kameliowy z kamelii japońskiej.
Olej kameliowy – azjatyckie bogactwo składników odżywczych
Naturalny, tłoczony na zimno olejek kameliowy to bogactwo NNKT, czyli niezbędnych kwasów tłuszczowych. Najwięcej znajdziemy tutaj kwasu omega-9 (oleinowego), bo jest go tutaj około 86%. Zdecydowanie w mniejszości są tutaj kwasy nasycone i nienasycone omega-6. Ich znajdziemy śladowe ilości, podobnie jak witamin A, B oraz C.
Ze względu na swój skład olej kameliowy często bywa porównywany do oliwy z oliwek lub oleju makadamia, które mają podobną zawartość składników odżywczych.
Jak działa olej kameliowy?
- Ma silne właściwości antyoksydacyjne i hamuje procesy starzenia się.
- Błyskawicznie wchłania się odżywiając i dobrze nawilżając włosy i skórę.
- Hamuje procesy prowadzące do wypadania włosów.
- Pomaga pozbyć się uciążliwego łupieżu, oczyszcza skórę głowy.
- Może zahamować wypadanie puszenie się nakładany odpowiednią metodą.
Choć olejek kameliowy ma naprawdę ciekawe właściwości, zdecydowanie lepiej stosować go np. w połączeniu z innymi olejami. Taka mieszanka ma wówczas lepsze właściwości, bo olejek kameliowy sam w sobie nie działa wystarczająco wielozadaniowo.
LISTA TOP: OLEJKI DO WŁOSÓW
Poznaj najlepsze oleje do włosów wybierane przez kobiety. Nie wszystkie zawierają omawiany wyżej olejek, choć znalazły się w tym zestawieniu propozycje, w których olej kameliowy ma znaczące miejsce. Warto jednak pamiętać, że nie tylko olej kameliowy skutecznie poprawia kondycję włosów. Są też dziesiątki innych olejów, które mogą go zastąpić. Co więcej, w odpowiednim zestawieniu są naprawdę niezastąpioną kuracją dla włosów.
Oto pod wieloma względami najlepsze olejki do pielęgnacji włosów!
Nanoil Hair Oil
Co prawda olej kameliowy nie znalazł się w żadnej wersji olejku do włosów Nanoil, ale jest to zdecydowanie najlepszy produkt z wielu innych powodów. Każda kobieta oczekująca profesjonalnej i skutecznej pielęgnacji włosów powinna zwrócić na niego uwagę, ponieważ:
- występuje w trzech wersjach, wśród których każdy znajdzie olejek dla siebie,
- jako jedyny olej dopasowany jest do porowatości tj. budowy włosów,
- działa trójstopniowo: na powierzchni, wewnątrz włosów i w skórze głowy,
- można stosować go do olejowania włosów, kiedy chcemy i jaką metodą chcemy,
- zawiera wyłącznie naturalne składniki, w tym cenne i świetnie skomponowane oleje.
Nanoil dostępny jest w trzech wersjach: do włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. Co to jest porowatość? To stopień zniszczenia włosów, dlatego olejek do włosów Nanoil jako jedyny odpowiedni będzie dla włosów mało zniszczonych i trudnych w stylizowaniu, tych o pogarszającej się kondycji, a także ekstremalnie zniszczonych. Zapewnia perfekcyjny poziom nawilżenia, odżywia, regeneruje, odbudowuje wewnętrzne i zewnętrzne uszkodzenia, dyscyplinuje, przyspiesza wzrost i hamuje wypadanie włosów.
To lekki o bardzo delikatny olejek o subtelnym, świeżym zapachu. Zdecydowanie lżejszy niż odżywki i maski, dlatego jest dla nich bardzo dobrym zamiennikiem. W eleganckiej, czarnej butelce z solidnego szkła kryje się złocista formuła, która świetnie wnika we włosy, nie obciąża ich i natychmiastowo działa, jeśli tylko jest odpowiednio dobrana. Więcej szczegółów na temat składników Nanoil i jego działania znajduje się na stronie internetowej produktu.
Kerastase Elixir Ultime Cheveux Fins et Sensibilises
W tym przypadku olej kameliowy znajduje się w towarzystwie trzech innych olejków: pracaxi, arganowego i kukurydzianego. Nie jest to perfekcyjny zestaw, zwłaszcza że towarzyszą mu inne, nieciekawe substancje np. silikony, których lepiej unikać w nadmiarze. Dwufazowy olejek do włosów Kerastase Elixir Ultime Oleo-Complexe Intra-Cylane znalazł się w tym zestawieniu, bo:
- to ciekawa propozycja dla osób o cienkich i wrażliwych włosach,
- jest chętnie wybierany przez kobiety, które lubią luksusową pielęgnację,
- można stosować go do stylizacji, do odżywienia, do wygładzenia i profilaktycznie.
Omawiany olejek Kerastase to jeden z kilku produktów z serii Elixir Ultime. Wszystkie one bazują na interesujących olejkach, ale nie są do końca naturalne. Zdecydowanie można oczekiwać czegoś więcej po tak drogim produkcie. W tym przypadku pod elegancką otoczką kryje się dwufazowa, bardzo wodnista formuła, która dość dobrze wchłania się we włosy. Zapewnia im nawilżenie, odżywienie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Olejek sprawia, że włosy są miękkie w dotyku i pełne blasku, o ile zastosujemy go zgodnie z zaleceniami i w odpowiedniej ilości.
Dove Advanced Hair Series Pure Care Dry Oil
W przypadku olejku do włosów w kremie od Dove naturalne oleje są również trzy: olej kokosowy, olej z orzechów makadamia oraz olej ze słodkich migdałów (wszystkie je znajdziemy w Nanoil). Nie ma tutaj oleju kameliowego za to mamy trochę silikonów, alkoholi i konserwantów. Odżywka do włosów Dove Pure Care Dry Oil mimo tego cieszy się popularnością, dlatego że:
- łączy w sobie konsystencję odżywki z działaniem olejków,
- nadaje się do codziennego użytku, bo pielęgnuje włosy bez obciążania,
- skomponowana jest tak, aby świetnie działać z innymi produktami od Dove.
To kosmetyk stworzony specjalnie do włosów suchych i matowych, które mimo wielu starań pozostają pozbawione blasku, napuszone i szorstkie. Olejek do włosów Dove Pure Care Dry Oil nie będzie odpowiedni dla każdej miłośniczki olejków, a to ze względu na swoją konsystencję przypominającą odżywkę do włosów. Jest dość gęsty i trzeba stosować go bardzo umiejętnie, aby pokryć włosy minimalną potrzebną ilością kosmetyku. Aplikowany regularnie odżywia, dodaje blasku, wygładza i zapewnia miękkość. Zapewnia włosom odpowiednie nawilżenie.